Näkymään pääset varaukset näkymän työvuorot kohdasta.

Tässä näkymässä näet koko suunnittelujakson vuorot kerralla. Näytön koosta ja skaalauksesta riippuen voit joutua liikuttelemaan näkymää keskellä olevasta palkista. Yllä oleva kuva on kaappaus kannettavan näytöstä ja alempi kuva ulkoisesta näytöstä. Näytön näkymää voi muokata esim. selaimen asetuksista ja koneen asetukista.
eli ylemmässä kuvassa näkee vain 2 vk päivät, mutta alemassa koko 3 vk, joka on suunnittelujaksona.

 


Ylä laidasta voit hakea työntekijöitä nimellä, valita suunnittelujakson, järjestää työntekijät aakkosjärjestykseen ja siirtyä suoraan takaisin varauosioon

Näkymän alareunassa näkyy työvuorot, jotka on suunniteltu ryhmiin. Täältä voit raahata ne työntekijän riville.


 

Kun olet raahannut vuorot työntekijän riville näet yhteenveto kohdassa tuntimäärät.  Tässä kuvakappauksessa ollaan  6 vk tasoittumisjakson jälkimmäisellä kolmella viikolla jolloin suunnittelu raja on 230 tuntia.  Työntekijöillä ei ole ollut työvuoroja edellisellä 3 vk jaksolla ja tämän vuoksi tunnit ovat vain juuri siirrettyjen vuorojen mukaiset.
Jii Handelle lisätty edelliselle 3 vk suunnittelu jaksolle yksi vuoro ja nyt näette, että hänen kokonaistunnit muuttuivat myös nyt olevalle suunnittelu jaksolle.


Rivillä olevaa plussaa painalla tulee näkyviin "lisää työvuoro"
Täältä voit suunnitella työntekijälle joko kaikki vuorot suoraan tai sellaiset vuorot, jotka ei toteudun tehtäväryhmän mukaisesti. esim vapaat, sairaslomat yms. esimerkissä lisättiin Jii Handelle 24.7 aamuvuoro ja alla näette vaikutuksen tunteihin.


Painamalla mustaa ratasta saat tarkistettu nopeasti onko suunnittelussa jaksossa tessin liittyviä virheitä tai puutteita.


Vihreä väkänen kertoo, että kaikki on kunnossa.


Esimerkiksi tässä on tehty päällekkäisiä vuoroja. Korjaamalla vuorot pääset eteenpäin.

Suunnittelun jälkeen työvuorot tulee julkaista.  



Yövuorojen lisääminen sunnuntai-maanantai väliselle yölle poikkeaa muista yövuoromerkinnöistä seuraavalla tavalla:


Tavallisesti yövuorosta tehdään yksi vuoro joka alkaa illalla ja päättyy seuraavana aamuna, kuten alla olevassa kuvassa. 

Työvuoronäkymässä "normaali" yövuoro näyttää tältä 


Sunnuntai-maanantai väliselle yölle on suunniteltava kaksi yövuoroa. Molemmille vuorokausille omansa. Järjestelmä ei ymmärrä työvuoron päättymistä 00:00. Joten illan puoleinen vuoro (21-00) on merkittävä 20:59 - 23:59.


Ja aamu merkitään 00:00 - 06:00.

Työvuoronäkymässä Sunnuntai-Maanantai välinen yövuoro näyttää tältä 



Kellojen siirto eli talvi-ja kesäaikaan siirtyminen tulee huomioida työvuorolistoja suunnitellessa. 


Talviaikaan siirrytään joka vuosi lokakuun viimeisenä sunnuntaina, eli lauantai-sunnuntai välisenä yönä klo 04:00. Kelloja siirretään tunnilla taaksepäin 04:00 -> 03:00 Tällöin suunnittelussa on otettava huomioon yksi ylimääräinen tunti, joka ei näy suunnitelluissa tunneissa. 


Kesäaikaan siirrytään joka vuosi maaliskuun viimeisenä sunnuntaina, eli lauantai-sunnuntai välisenä yönä klo 03:00. Kelloja siirretään tunnilla eteenpäin 03:00 -> 04:00. Tällöin suunnittelussa on otettava huomioon yksi vähenevä tunti, joka ei näy suunnitelluissa tunneissa.   


Palkanlaskenta osaa huomioida kellojen siirron palkkadataa luotaessa.