Tärkeä tiedote DomaCare 2 selainversiossa Kalenteria käyttäville

Kalenterin merkintöjen toistuvuudet

DomaCare 2 selainversion Kalenteri-ominaisuudessa on havaittu ongelmaa toistuvuuksiin liittyen tilanteissa, joissa merkintä toistuvuudella on luotu DomaCare 1 työpöytäversion Kalenterissa. Mikäli toistuvuudelta on DC1 Etusivun kautta kuitattu yksittäinen merkintä, näkyy DC2 Kalenterissa ko. toistuvuuden merkinnät tulevaisuudessa Tehty-tilassa. Tällöin merkinnät eivät nouse Etusivulle kuitattavaksi. 


Mikäli käytössäsi on DC2 Kalenteri, toimi seuraavasti

  • Käy läpi toistuvuudella olevat merkinnät ja valitse toistuvuudelta seuraava merkintä, ja muuta Tila-kohtaan “Ei tehty”

  • Tallenna muutos ja valitse myös “Päivitä toistuvat tapahtumat” 

  • Tällöin ko. toistuvuuden tulevaisuudessa olevat merkinnät päivittyvät Ei tehty-tilaan ja ne nousevat myös DC2 Etusivulle kuitattavaksi. 


Listapäivä-näkymä poikkeaa Lista-näkymästä

Listapäivä-näkymään ei nouse kaikki samat merkinnät, kuin Lista-näkymässä. Suosittelemme käyttämään Lista-näkymää, kunnes ongelma on korjattu.


Ilmoitamme tässä tiedotteessa, kun ongelma on korjattu. Suosittelemme käyttämään Kalenteria ainoastaan DC2:ssa eikä rinnakkain DC1 Kalenterin kanssa.


Pahoittelemme asiasta koituvaa ylimääräistä vaivaa.


Mikäli sinulla herää kysyttävää DomaCaren käyttöön liittyen, olethan yhteydessä tuki@domacare.fi.